A dalok mindenhol velünk vannak. Velük ünnepeljük az élet nagy pillanatait, összekapcsolnak fontos emberekkel, a nehéz élethelyzetekben erőt, a hétköznapokban új lendületet adnak, fontos pillanatok emlékét őrzik egy életen át. Ám ezeket a dalokat legtöbbször a színpadon álló előadóval azonosítjuk, gyakran bele sem gondolunk, hogy vajon ki írta, szerezte azokat, pedig szerzők nélkül nem létezhetnének kedvenc zenéink. A dal érték, a dalszerzők értéket adnak nekünk. Erről szól október 8., a Dalszerzők napja; egy nap, amikor a dalszerzők, zeneszerzők, dalszövegírók állnak a reflektorfényben.
Hamarosan újra itt a Dalszerzők napja! 2024-ben elvisszük a dalszerzőket és a dalszerzést az iskolákba. Ünnepeljük a dalszerzést úgy, mint a költészet napját! Idén ősszel dalszerzők látogatnak vissza egykori iskolájukba, hogy egy minikoncert keretében megmutassák, hogyan szólalnak meg kedvenc saját dalaik élőben, és meséljenek a zenére legfogékonyabb korban lévő fiataloknak a dalok születéséről, a dalszerzői létről.
Részletek hamarosan!
A kezdeményezésről
Ez egy hazai kezdeményezés, a szerzők közös jogkezelője, az Artisjus Egyesület hívta életre 2018-ban, azzal a céllal, hogy felhívja a közönség figyelmét a zenei produkciók mögött dolgozó dalszerzőkre,alkotókra, és az ő értékteremtő munkájukra. A nap időzítése azért októberre esett, mert 1965-ben, a kultikus Bosch klubban – melyet azóta poptörténeti emlékponttá avattak – ekkoriban játszották először közönség előtt az első magyar nyelvű rockdalt, Bródy János és Szörényi Levente Óh, mondd című dalát az Illés-együttes előadásában.
Az évek során szerzők, előadók, zenei klubok, zenei fesztiválok is csatlakoztak már a kezdeményezéshez. Az ünnepnapról jellemzően közösségi média posztokban, videókban emlékeztek meg zenészek, zenei szervezetek és rajongók is, de több dalpremiert is időzítettek már erre a napra.
Dalszerzők napi aktivitások a kezdetektől
2018-ban, az első Dalszerzők Napja alkalmából 4 dalszerző-előadó párossal (Freddie – Csarnai Bori, Péterfy Bori-Tariska Szabolcs, Margaret Island-Hujber Szabolcs, Molnár Tamás – Radics Gigi) készült videó, hogy a dalok szerzőire irányítsák a figyelmet. (bővebben)
2019-ben az első év üzenetét tovább építve közösségi médiakampány indult #kösziadalt hashtaggel. (bővebben)
2020-ban az Artisjus mobilvideó pályázatot hirdetett, aminek keretein belül 68 szerző mutatta be egy-egy saját kisfilmben szerzői énjét. A közönségnyertes Varga Livius lett. A szerzők videói itt tekinthetők meg: Szerzők nélkül dalok sem lennének
2021-ben négy dalszerző nagykövet (Molnár Ferenc Caramel, Németh Alajos Lojzi, Schoblocher Barbara, Szentpáli Roland) vitte hírét az erre az alkalomra készült reprezentatív felmérésnek, ami igazolta, hogy A dal erőt ad a legnehezebb időkben is, mint amilyen a Covid-19 pandémia is volt. (bővebben)
2022-ben 37 magyar dalszerző közösen írt egy dalt ’Ez a dal mindenkié’ címmel, ezzel új rekordot felállítva, hogy megmutassák: a dal összeköt – a szerzőket a közös alkotás által, a közönséget a szeretett dalok közös hallgatása által. (bővebben)
2023-ban felmérés készült a magyar szerzők és a közönség körében, arról, hogy ki hogyan viszonyul a generatív mesterséges intelligencia használatához a zenében. Az Artisjus egy rendhagyó kísérletre is vállalkozott: 3 dal készült, amiket online meghallgatva lehetett tippelni, hogy melyik dalt írta hús-vér dalszerző páros, melyiket írták MI segítségével, és melyiket generálta 100%-ban az MI. A kísérletben elismert zenészek, zenei újságíró és MI szakértő is részt vett, az ő tippjeikről és a téma kapcsán megosztott gondolataikról egy videó is készült.
Categories: Dalszerzők Napja, Hírek