A Dal+Szerző Expo őszi-téli programsorozatának utolsó mesterkurzusát Moldvai Márk tartja december 5-én, csütörtökön, témája a producer szerepe a zenei történetmesélésben. A mesterkurzus mellett ismét lesz egy limitált férőhelyes mentoring workshop, amire a jegyvásárlók november 30-ig jelentkezhetnek. Részletek itt olvashatók.
Moldvai Márk a kilencvenes évek óta dolgozik zeneszerzőként, producerként, hangmérnökként; saját produkciói (Populär, Neo, Mitsoura) mellett olyan különböző előadókkal működött együtt, mint Zséda, Jamie Winchester, Heaven Street Seven, Besh o droM, Jónás Vera Experiment, Szalóki Ági.
Szerinte a zenei producer szerepe sokkal több, mint egy beat összerakása. Manapság bizonyos műfajokban – főleg a hiphop alapú zenékben, elektronikus tánczenében – valóban beatmakerek a producerek; ez főleg akkor jellemző, amikor „a lüktetés, a vibe, a flow a lényeg. Más műfajokban azonban szerteágazóbb a producer feladata. Ott is fontos a lüktetés, de mellette zongorázni kell, gitározni, vokálszólamokat felrakni, hangszeres zenészeket instruálni. Ezt persze egy profi hangszerelő is megcsinálja.
Kérdezik is néha, hogy mi a különbség egy hangszerelő és egy producer között? Erre én azt szoktam válaszolni, hogy a hangszerelő egy szakember, a producer pedig egy művész. A hangszerelőnek általában megmondják pontosan, hogy mi a feladat, és ő megcsinálja, mással nem foglalkozik. A producernek viszont víziója van: hogy mit lát bele egy előadó karakterébe, akár olyat, ami az előadó számára is szokatlan. Fontos a szöveg, az üzenet, meg az iránya egy produkciónak, hogy merre tart. Tehát a klasszikus értelemben vett producernek és a beatmakernek is megvan a helye egy bizonyos zenei környezetben. És léteznek olyan top produkciók, ahol van az a büdzsé, ami el tud tartani egy nagyobb stábot, ott sokszor klasszikus producer és beatmaker is van a csapatban” – írta a Dal+Szerző kérdésére Moldvai Márk.
A mesterkurzuson szó esik több, a produceri feladatokhoz kapcsolódó gyakorlati témáról is. Ilyen lesz például az, hogy otthoni körülmények között milyen professzionális hangfelvételeket, illetve utómunkát lehet végezni. Moldvai Márk szerint ma már leginkább „felvételi oldalon vannak helyzetek, amik kivitelezhetetlenek otthon, mint például a nagylétszámú együttesek rögzítése, vagy az extrém hangos hangszerek. Én manapság már mindent otthon csinálok, de volt olyan filmzeném, amit szimfonikus zenekarral és kórussal vettünk fel. Ilyenkor készítek egy mockup változatot, vagyis lemodellezem a nagyzenekari hangzást, amit a rendező meghallgathat, esetleg változtatásokat kérhet. Ezek után viszont be kellett vonulnunk egy nagyméretű stúdióba. De metáldobolást sem rögzítenék otthon, vagy egy jazz bigbandet; ahogy Steinway zongorát, vagy egy templomi orgonát sem tudsz otthon felvenni. De a mai popzenék 98%-a már házi stúdiókban készül. Az énekesek pedig nagyon hálásak, hogy nem kell egy rideg helyen, üvegablak mögött, esetleg idegen technikusok arcát bámulva megcsinálniuk életük performanszát, miközben ketyeg a drága stúdióóra, ami szintén elég frusztráló tud lenni.”
Szó lesz majd a referenciák használatáról is. Moldvai szerint ez használható eszköz, ha a producer és az előadó jól ismeri egymást. „Ilyenkor tudja mindkettő, hogyha az egyik mutat valamit azzal a kommentárral, hogy szerintem ilyesmit kéne csinálni, az nem azt jelenti, hogy akkor ezt most hangról hangra lemásoljuk, hanem van valami olyan eleme a zenének, ami megvitatásra érdemes – valami vibe, hangulat, hangkép, szokatlan hangszer, speciálisabb ének effekt, akármi. De félreértésekre is okot adhat, szóval néha magamban játszom le ezeket a meccseket, és már olyat mutatok az előadónak, amibe adaptáltam ezt vagy azt az “inspirációt” és nem is mondom, hogy honnan vettem az ötletet. Persze nem titok, ha rákérdez, elárulom. Szóval erre sincs szabály. Két ember kapcsolatán és habitusán múlik, hogy hasznos-e ez a fajta eszmecsere, vagy csak vakvágányra viszi a kommunikációt.”
Moldvai Márk mesterkurzusát december 5-én, csütörtökön tartja az Artisjus-székházban, 16 órától. Az ugyanezen a napon tartott, limitált férőhelyes mentoring workshop jelentkezési határideje november 30., szombat. Bővebb információk, jegyvásárlás itt, Facebook esemény itt.

Categories: Hírek