Üres stúdiókban készült felvételekkel tiltakozik ezer zenész a brit kormány MI-tervezete ellen

Ezer zenész, köztük olyan neves előadók, mint Kate Bush, Damon Albarn, Hans Zimmer, Annie Lennox, The Clash, Jamiroquai, Imogen Heap, Tori Amos, Max Richter, Zero 7 és a King’s Singers, vett részt az Is This What We Want? című album elkészítésében. Ez 47 percen keresztül csak üres stúdiókban és színpadokon készült, egyébként viszonylag hangosan zajos felvételekből áll – az a kérdés tehát, hogy „ezt akarjuk?” A számcímek összeolvasva pedig a következő kijelentést adják ki: „A brit kormány nem legalizálhatja a zene ellopását, hogy ezzel az MI cégeket segítse”.

A tiltakozó akció célpontja a kormány AI Opportunities Action Plan elnevezésű terve, ami – ahogy azt a Music Business Worldwide részletezi – egy ún. opt-out rendszert vázol az MI modellek betanítására, vagyis az az alapeset, hogy a jogvédett műveket a fejlesztők felhasználhatják külön engedély nélkül, kivéve, ha a jogtulajdonos explicit módon nem jelzi, hogy ezt nem engedélyezi.

A kritikusok szerint ez a megoldás „a szerzői jog alapelveinek megfordítása”, ami „gyakorlatilag betarthatatlan, a világon sehol nem bizonyult még hatékonynak, valamint hatalmas terhet rak a zenészekre, különösen a feltörekvő tehetségekre”.

Ráadásul a tiltakozó akciót szervező Ed Newton-Rex szerint teljességgel fölösleges „a busz elé vetni a brit kreatív iparágakat, mert enélkül is lehetnénk MI-nagyhatalom”. A brit kormány tervei ellen egyébként a csendes album készítésében részt nem vevő művészek (például Paul McCartney) és a jogtulajdonosok is tiltakoztak.

Az ezer zenész teljes listája itt olvasható. Az albumból származó bevételeket a Help Musicians jótékonysági szervezet kapja.

A generatív MI alkalmazások egy nemzetközi felmérés szerint az alkotók bevételeinek 24%-át fenyegetik öt éven belül – erről részletesen itt írtunk. Az Artisjus a mesterséges intelligenciára vonatkozó javaslatait itt lehet elolvasni.



Categories: Hírek