Dalszerző Playlist #148: Fonogram-díj 2025

A Dal+Szerző Playlist az Artisjus magyar zenéket bemutató sorozata.

Az aktuális playlistek meghallgathatók itt:

Spotify YouTube

A Fonogram – Magyar Zenei Díjat idén is a megszokott módszerrel osztották ki: szélesebb szakmai egyeztetés alapján alakult ki a jelöltek listája, majd kategóriánként öt-öt fős szakmai zsűri döntött a nyertesekről.

Az év hazai klasszikus pop-rock albuma vagy hangfelvétele: Ivan & The Parazol – Dancer (Modernial Records)

A klasszikus rockot visszahozó Ivan & The Parazol Belle Époque című lemezét már bemutatta élőben, de „jó darabig” nem lesz belőle sem fizikai, sem digitális kiadvány. Két szám azért megjelent róla, ezek közül a Dancer kapott Fonogram-díjat; a másik dal, a Breeze a BBC Radio 1-on debütált.

Zene: Tarnai János, Balla Máté, Kalmár Botond László, Vitáris Iván, Szőke Barna Zsolt, Simon Bálint. Szöveg: Vitáris Iván, Balla Máté. ISWC kód: T-327.865.459-0

Az év hazai modern pop-rock albuma vagy hangfelvétele: ajsa luna – ILLEG*LIS PARTYK (New Chord Record)

A Z generáció egyik legeredetibb hangú előadója második lemezén is egyéni hangvételű dalokkal nyerte meg a hallgatókat és a kritikusokat is.

ajsa luna feat. Beatrick: Maszkulin – Zene: Patzek Patrik, Heyliger Ajsa Luna. Szöveg: Heyliger Ajsa Luna. ISWC kód: T-330.555.525-9

Az év hazai alternatív vagy indie-rock albuma vagy hangfelvétele: Elefánt – SEMMI (szerzői kiadás)

Az egyik legnépszerűbb alternatív zenekar 2024-es albuma a 2017-es Minden ellenpárja. Azt is jelölték Fonogramra (csakúgy, mint a 2015-ös Alszik című dalt), de most először nyerték el a díjat.

BOCS – Zene, szöveg: Tóth András, Horváth Bence Ede, Szendrői Csaba, Németh Szabolcs, Kovács Zoltán. ISWC kód: T-324.776.110-6

Az év hazai elektronikus zenei albuma vagy hangfelvétele: Analog Balaton – Repedés (szerzői kiadás)

A tánczenét a magyar alternatív rock elemeivel összevegyítő Analog Balaton első albuma, a Lent is jelölt volt a kategóriában 2022-ben (a zenekar pedig az év felfedezettjei között), de akkor nem nyertek.

Zserbógalopp – Zene, szöveg: Zsuffa Aba, Vörös Ákos Csaba. ISWC kód: T-321.382.276-1

Az év hazai rap vagy hip-hop albuma vagy hangfelvétele: Co Lee x Blaize – LA PROMENADE (Golem Records)

Co Lee fiatal kora ellenére már sokadik lemezével jelentkezett 2024-ben; a koncepciózus album „egy felnőtt viszontagságos felnövéstörténetét” mutatja be. Komoly kritikai sikert is aratott.

Az év hazai hard rock vagy metal albuma vagy hangfelvétele: AWS – Innen szép nyerni (H-Music)

Az AWS frontembere, Siklósi Örs tragikusan korai, 2021-es halálát dolgozza fel az új énekessel, Stefán Tamással készült albumon.

Odaát – Zene: Veress Áron, Schiszler Soma, Brucker Bence, Kökényes Dániel Tamás. Szöveg: Stefán Tamás. ISWC kód: T-315.449.227-6

Az év hazai hagyományos slágerzenei albuma vagy hangfelvétele: Kökény Dani – Ugyanaz a ház (Tom-Tom Records/MGS MUSIC Hungary)

A Sztárban sztár leszek! 2022-es győzrtese egyelőre különálló single-ökkel jelent meg, ezek közül az Ugyanaz a ház 2024-ben A Dalban a döntőig jutott.

Zene: Kovács Pál Barnabás, Kökény Károly Dániel, Máté Gyárfás, Latyák Bence. Szöveg: Máté Gyárfás, Kovács Pál Barnabás. ISWC kód: T-322.552.503-7

Az év hazai kortárs szórakoztatózenei albuma vagy hangfelvétele: Temesi Berci – Soul is the flavour (feat. Deborah Bond) / Hóbortos karácsony (feat. Szolnoki Péter) (BTM&E Kft.)

Temesi Berci több zenekarban is megfordult, basszusgitárosként, szerzőként, oktatóként és sok más módon aktív szereplője a magyar zenei életnek. 2021-ben Symphosium 40 című, a Budafoki Dohnányi Zenekarral készült albuma kapott Fonogramot. Az idén díjazott két dal közül az egyikben Deborah Bond amerikai énekes. dalszerző, rádiós műsorvezető és az Incognito rendszeres vendége hallható.

Soul is the flavour – Zene: Bubenyák Zoltán, Temesi Bertalan, Kálmán Tamás. Szöveg: Kálmán Tamás. ISWC kód: T-328.132.659-4

Az év hazai gyermek albuma vagy hangfelvétele: Firkin – Rumini Tükör-szigeten (Pump Jump Records)

A Firkin elsősorban energikus kelta kocsmapunk zenéjéről ismert, de Berg Judit nagysikerű sorozatának egyik részéből gyereklemezt és „családi musicalt” készítettek, amivel második Fonogramjukat nyerték el (korábban 2016-ban, Finger In The Pie című albumuk kapta a díjat).

Szélkirálynő – Zene: Kárpáti Balázs, Juhász Róbert, Kelemen Ákos, Virág Lili, Péter János, Szuna Péter. Szöveg: Király Alida, Kárpáti Balázs, Juhász Róbert, Kelemen Ákos, Virág Lili, Péter János, Szuna Péter. ISWC kód: T-325.498.118-1

Az év hazai jazz albuma vagy hangfelvétele: Jazzbois – Still Blunted (UP Music Budapest)

A jazz és az instrumentális hiphop metszéspontján zenél az előbb a Spotify-on, később pedig élő koncerteken is egyre nagyobb nemzetközi sikereket arató Jazzbois.

Shangri La – Zene: Czirják Tamás, Kosztolánszki Dominik, Molnár Bencze Domokos, Sági Viktor. ISWC kód: T-330.704.605-1

Az év hazai világ- vagy népzenei albuma vagy hangfelvétele: Parno Graszt – Suttog a szél (Pannon Productions)

Az 1987-ben alakult Parno Graszt a roma hagyományt folytatja, saját szerzeményekkel is megújítva ezt a zenei nyelvet, komoly nemzetközi sikereket aratva. Az utóbbi időben számos együttműködésük volt a könnyűzenei élet különféle szereplőivel; így például Pogány Induló, Mező Misi és Bagossy Norbert is szerepel díjazott albumukon.

Suttog a szél feat. Bagossy Norbert, Paár Julcsi, Mező Misi – Zene, szöveg: Oláh József. ISWC kód: T-301.369.456-5

Az év felfedezettje: cserihanna (Magneoton)

Cserihanna – akiről itt közöltünk portrécikket – már első albuma után Artisjus Junior-díjat kapott. Második lemeze ismét őszintén személyes, de egyben vicces és szabadszájú szövegekkel és sokszínű zenei kísérettel nyerte meg ismét a közönséget és a kritikusokat.

Hirtelen mélyül – Zene, szöveg: Cseri Hanna Júlia. ISWC kód: T-329.842.765-9

Az év hangfelvétele: Horváth Tamás x Kowalsky meg a Vega – Fehér holló (szerzői kiadás)

A közönségszavazást az a dal nyerte, amely egyébként a Mahasz éves összesítésében az év legnagyobb magyar rádiós slágere is volt.

Zene: Tobak Dániel, Balázs Gyula, Horváth Tamás. Szöveg: Pulius Tamás, Balázs Gyula, Horváth Tamás. ISWC kód: T-318.162.475-5

Életműdíj: Soltész Rezső

Idén három életműdíjat is kiosztottak a Fonogramon, három olyan előadónak, akiknek számos slágere az örökzöldek közé került.

Szóljon hangosan az ének – Zene: Soltész Rezső. Szöveg: S Nagy István. ISWC kód: T-007.174.955-7

Életműdíj: Szigeti Ferenc és a KARTHAGO a zenekar

Szigeti Ferenc első kislemeze – még a Sigma zenekar tagjaként – 17 éves korában jelent meg, 1970-től kezdve a Corvina zeneszerzőjeként és szólógitárosaként már országos ismertségre tett szert. Ugyanakkor kétség nem férhet hozzá, hogy az 1979-ben alapított Karthago érte el a legnagyobb sikert, hiszen a legnagyobb hatású hazai rockzenekarok közé tartoznak.

Requiem – Zene, szöveg: Szigeti Ferenc. ISWC kód: T-007.009.282-8

Életműdíj: Szikora Róbert

Szikora Róbert Hungária tagjaként lett ismert, az általa alapított R-Go pedig a nyolcvanas évek meghatározó popzenekara lett. Az utóbbi évek egyik legsikeresebb dalában, az Úristenben vendégelőadóként és társszerzőként is közreműködött.

R-GO: Ballag a katona – Zene: Szikora Róbert, Környei Gábor Attila, Szikora Zsuzsa. Szöveg: Kozma Tibor, Barile Pasquale, Holló József. ISWC kód: T-007.036.480-5

A Playlist meghallgatható a Spotify-on:

és a YouTube-on:



Categories: Playlist

Tags: