Dalszerző Playlist #149: Artisjus-díjasok

A Dal+Szerző Playlist az Artisjus magyar zenéket bemutató sorozata.

Az aktuális playlistek meghallgathatók itt:

Spotify YouTube

Szokás szerint bemutatjuk a friss Artisjus-díjas szerzőket, alkotóműhelyeket.

Könnyűzenei alkotói életműdíj – Geszti Péter

„Sokoldalúsága üdítő, neve egybeforrt a kreatív jelzővel, nagy dobásait pedig szinte már természetesnek vesszük. Ikonikus dalszövegei a hazai zenei kultúra mérföldkövei. Színes témái, hatásos képei és a nyelv lehetőségeinek határát súroló szócsavarásai igazi csemegék értőknek és laikusoknak egyaránt” – írja laudációjában Major Eszter az életműdíjas Geszti Péterről. Itt csak a sokszínű, a zenén kívül számos más területet is érintő életműből csak néhány aspektust tudunk felvillantani.

Rapülők: Áj láv jú

Geszti Péter pályáját gyerekszínészként kezdte, a zenével először az Első Emelet szövegírójaként lépett szorosabb kapcsolatba. Az 1992 és 1994 között működő Rapülők a kor egyik legsikeresebb popcsapata lett.

Zene, szöveg: Berkes Gábor, Geszti Péter, Szentmihályi Gábor Antal. ISWC kód: T-007.085.767-8

Jazz+Az: Ma jól vagyok

A Dés Lászlóval megálmodott – először a filmvásznon bemutatkozó – Jazz+Az folytatta a sikerszériát, 1998 és 2000 között (a Rapülőkhöz hasonlóan egy-egy koncertre később is összeállva).

Zene: Dés László. Szöveg: Geszti Péter. ISWC kód: T-007.095.720-8

Geszti Péter és Váczi Eszter: Paroles

Geszti Péter éppen új albumon dolgozik, valamint Dés Lászlóval egy új zenés darabon. Legfrissebb formációi közé tartozik a Vabadaba, Váczi Eszterrel, aki a Jazz+Aznak is tagja volt.

Zene: Ferrio Giovanni. Szöveg: Del Re Giancarlo, Chiosso Matteo. Szövegátdolgozó: Geszti Péter.

Az Év Könnyűzeneszerzője: Tóth Szabolcs

Tóth Szabolcs elsősorban az idén harmincéves Sugarloaf szerzőjeként-gitárosaként-vezetőjeként ismert, de más, zenével kapcsolatos tevékenységei is fontosak. Aktív a szakmai életben is: alapító tagja az Artisjus Szerzői Véleményező Bizottságának, a Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesületének; az NKA könnyűzenei kollégiumának kurátora volt. „Dalaival generációkat tanított meg arra, hogy ne csak hallgassák, hanem hallják is meg a dalok üzenetét, tartalmát” – írja laudációjában Németh Alajos Lojzi.

Sugarloaf: Fekete fehér – Zene, szöveg: Muri Enikő, Szűcs Norbert, Tóth Szabolcs. ISWC kód: T-007.324.213-3

Az Év Könnyűzenei Szövegírója: Lombos Márton

Lombos Márton 16 éves kora óta ír dalszövegeket, részben magának, részben a legkülönfélébb műfajban tevékenykedő előadóknak a poptól a jazzen át a komolyzenéig. 2024-ben jelent meg második szerzői albuma, az Egyéjszakás kalandjaim; emellett olyan előadóknak írt dalokat, mint Charlie, a Tornóczky All Access, Nagy Laci Gitano, Temesi Bertalan és Szolnoki Péter. Mindegyik szövegében „összetéveszthetetlenül ott van a keze és a szíve nyoma. Soraiban érződik az élet, az emberek és a világ szeretete, a kalandorság és mellette az otthon melege is” – írja laudációjában Major Eszter.

Lombos úr & Dr. Dér: Indiánfejes – Zene: Dér Dávid. Szöveg: Lombos Márton. ISWC kód: T-324.164.150-5

Az Év Produkciója: Parno Graszt lemezbemutató koncert, Budapest Park

Az 1987 óta működő Parno Graszt autentikus cigányzenét játszik, saját szerzeményekkel is gazdagítva a hagyományt. Suttog a szél című albumuk lemezbemutató koncertje bizonyította, hogy a zenekar „képes kortárs érvényű megszólalásra, miközben megőrzi zenei identitását. A koncert során tapasztalható volt az a sokszínű közönség, amelyet a zenekar évek óta képes megszólítani – a generációkon átívelő jelenlét nemcsak zenei, hanem társadalmi értelemben is figyelemre méltó” – írja laudációjában Both Miklós.

Suttog a szél feat. Bagossy Norbert, Paár Julcsi, Mező Misi – Zene, szöveg: Oláh József. ISWC kód: T-301.369.456-5

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója: 4S Street

A pop, rock és az indie stílusokból is merítő együttes 2018-ban alakult Gyergyószentmiklóson. Hamar felfigyeltek rájuk; második, 2021-es Szebb napok című nagylemezük pedig a korábbiaknál is nagyobb sikert, több slágert hozott. 2024-ben jelent meg a folytatás, a Jegyeket, bérleteket. „A dalaikon keresztül történeteket mesélnek, dalszövegeik emberi sorsokról, a mindennapi élet kihívásairól szólnak. Zeneileg üdítő a sok klasszikusnak mondható hangszer. A zongoraintrók filmzenei érzékenységgel varázsolnak el minket, a dinamikus részeken a gitárok és az energikus dobolás repít minket tovább” – fogalmaz laudációjában Sebestyén Áron.

Tíz éven át – Zene, szöveg: Szabó László, Pál Andor, Nicuta Stefan Alexandru, Mihály Csaba, Fülöp Loránd. ISWC kód: T-322.976.673-4

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója Hegedűs Józsi

Hegedűs Józsi több zenekarban játszott, köztük a szegedi Csillagerdőben. Egy szál akusztikus gitárral először a Kikeltető tehetségkutatón állt színpadra, 2021-ben. A következő évben már a Carson Coma előtt lépett fel. 2023-ban jelent meg A Szívemből a félelmet kioltom című albuma, amit 2024-ben követett a Penészvirágok, ami az év egyik legnagyobb kritikai sikere lett. „A rendkívül személyes és reflektív zene az istenkereséstől a hétköznapok apró küzdelmein át a saját identitásában megélt dilemmákig vezet. Az önreflexió és a hagyományos műfaji keretek lebontása, majd újjáépítése jól mutatja, milyen határozott és szuverén alkotóvá ért” – írja róla laudációjában Both Miklós.

Hegedűs Józsi és a Vadvirág együttes: Kígyó – Zene, szöveg: Hegedűs József. ISWC kód: T-328.881.746-5

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója: Oláh Krisztián

A zeneszerző-zongorista első díját 17 évesen nyerte, amit számos magyar és nemzetközi elismerés követett. Saját zenekara, az Oláh Krisztián Quartet 2020 óta ad ki lemezeket; a 2024-es Perspectives Of Verve a negyedik a sorban. Emellett tagja több formációnak, a Junior Artisjus-díjas Nagy Emma Quintetnek, a Daveform Quintetnek és a Coltrane Legacy-nak. „Oláh Krisztián sikerének kulcsa különleges nyitottságában és határtalan munkabírásában rejlik. Műfaji határokon túl, vagy épp azokat egybefonva alkot, de elsősorban mégis a jazz és a kortárs kamarazene területén tevékenykedik” – írja laudációjában Bágyi Balázs. (A Spotify-on nem található meg.)

Oláh Krisztián Quartet: 3ONS – Zene: Oláh Krisztián. ISWC kód: T-330.704.547-8

Az Év Komolyzenei Műve: Tornyai Péter: Passacaglia della morte

Tornyai Péter a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen párhuzamosan végezte el a hegedű és a zeneszerzés szakot Kertész István, illetve Jeney Zoltán osztályában. 2015-ben egy évig Eötvös Péter mentoráltja volt. 2015-től tanít a Zeneakadémia Zeneszerzés Tanszékén. Kamarazenészként (elsősorban brácsásként) a magyar és nemzetközi zenei élet aktív szereplője, több együttes tagja, alapítója. Műveit számos országban bemutatták. „Tornyai Péter már második alkalommal hajtja végre azt a bravúrt, hogy kevés előadóra ír nagyszabású, megrázó tartalmú művet. A 17 tétel Jób könyvének részleteire készült, a szövegek tíz különböző nyelven szólalnak meg, ezzel is aláhúzva a mű egyetemességét”– írja méltatásában Tihanyi László. (A Spotify-on nem található meg.)

Az Év Komolyzenei Műve: Bella Máté: The Cheerleaders

Bella Máté nemzetközileg elismert és játszott szerző a komolyzenében, emellett zenés darabjait több színház játssza, popdalai a rádiók kedvencei. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, a Studio 5 kortárs zenei alkotócsoport alapítója. Missziójának tekinti tekinti az Y és Z generáció integrálását a komolyzenei életbe. The Cheerleaders című darabja a címbeli táncos sportág dinamizmusát érzékelteti, a könnyűzenében használt elemeket is átvéve. A mű „az új művészeti irányzat, a metamodernizmus egyik első magyar zenei példája. Ellentétben a posztmodern kortárszenei műfajok gyakran ironikus kollázstechnikáival, a szerző az átvett alapanyagokat stílusjátékok elemévé teszi és a klasszikus zene hagyományaiba olvasztja” – fogalmaz laudációjában Szitha Tünde. (A Spotify-on nem található meg.)

Zene: Bella Máté. ISWC kód: T-327.494.750-7

Az Év Junior Komolyzenei Alkotója: Papp Mátyás

Papp Mátyás jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mesterképzésének zeneszerzés szakos hallgatója, de máris számos verseny díjazottja. Eddigi legjelentősebb sikere Kirakós című zongoradarabja, mely a 2024-es Bartók világversenyen a harmadik díjat nyerte el. Megkapta a Papageno és az Universal Music Publishing Editio Musica Budapest különdíját is, és így a 2025-ös, zongoristáknak megrendezett Bartók világverseny repertoárjába is bekerült. Oktatója, Bella Máté így nyilatkozott róla: „Munkássága folyamatos megújulásról és tudatos művészi építkezésről tanúskodik. Érdeklődése az elmúlt években elsősorban a folyamatzenék lehetőségeinek feltérképezésére és a monotematikus kompozíciós elvek újragondolására irányult.” (A Spotify-on nem található meg.)

Kirakós – Zene: Papp Mátyás. ISWC kód: T-328.949.561-6

Az Év Magyarnótaszerzője: Vinczey László

Vinczey László hatéves korában kezdett zongorázni tanulni, középiskolás korában, 1970-ben írta első hallgató dallamát, amire a házukban lakó Magyarádi Jenő sikeres nótaszerző írt szöveget; ezt több közös szerzemény követte. Műszaki érdeklődése a MÁV-hoz vitte; családja bővülése megakadályozta a zenei életben való részvételét, de nyugdíjasként újult erővel kezdett foglalkozni a zeneszerzéssel. Az Artisjus-díjas László Mária szövegíróval alakított ki gyümölcsöző munkakapcsolatot. „A legutóbbi Budapesti Magyarnóta Olimpiára két új dallal pályázott; a csárdás kategóriában a Szénásszekér első, az Asszony kell a házhoz második helyet ért el” – írja laudációjában Éliás Tibor.

Dr Fehér Eszter: Szénásszekér – Zene: Vinczey László. Szöveg: László Mária. ISWC kód: T-325.905.544-8

A Playlist meghallgatható a Spotify-on:

és a YouTube-on:



Categories: Playlist

Tags: