Basszuskulcs #1: Mi lesz veled, NKA?

2026. május 13.

Dalszerző
A műsor résztvevői (balról jobbra): Nóniusz Gábor, Tárkány-Kovács Bálint, Horváth Gergely, Weyer Balázs, Andrásik Remo // Fotó: Szemők Bálint, BB Pictures

Mi a zeneipar három legfontosabb teendője az NKA-ügy árnyékában? Kiadható-e egy lemez másfélmillióból, és vajon hogyan áll ma a hangszertanulással Bartók és Kodály országa? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Dalszerző újonnan indult podcast-sorozata, a Basszuskulcs, amelyben mostantól rendszeresen átbeszéljük az iparági kihívásokat zeneipari szereplőkkel.

„Nem kell védeni a védhetetlent” – hangzik el rögtön a podcast elején a Nemzeti Kulturális Alap körüli botránnyal kapcsolatban. Mint ismeretes: az NKA egyik (titkos) kollégiuma mintegy 17 milliárd forintos keretösszeget osztott ki kampánycélokra. A Basszuskulcs résztvevői szerint a legnagyobb probléma – az összeg nagyságán túl – az eljárás teljes átláthatatlansága.

Szóba kerül az NKA évek óta húzódó strukturális válsága is: az adminisztratív terhelés, a kiszámíthatatlan támogatási rendszer, az összeférhetetlenségi problémák és az a gyakorlat, hogy sok pályázó csupán a kért összeg töredékét kapja meg. „Nem jó zenészeket támogatunk, hanem ügyes bürokratákat” – mondja Tárkány-Kovács Bálint cimbalomművész, aki szerint a rendszer már régóta nem az alkotói szabadságot szolgálja.

Szó esik arról is, hogy objektívvé tehető-e a kultúrafinanszírozási rendszer. Felmerül lehetőségként egy matematikai alapú, normatív modell, amelyben algoritmusok és paraméterek alapján dőlnének el a támogatások. Kérdés, hogy a művészet számszerűsíthető-e, ahogy azt a résztvevők felvetik.

A műsor szereplői végül egy pontban egyetértenek: a magyar zeneiparnak nemcsak pénzre, hanem működő ökoszisztémára van szüksége. Olyan rendszerre, ahol az állam nem beleszól az alkotásba, hanem infrastruktúrát, kiszámíthatóságot és átlátható szabályokat biztosít. „Az államnak nem az a dolga, hogy megmondja, milyen akkordot fogjon le a gitáros” – fogalmaz a Music Hungary Szövetség elnöke, Weyer Balázs.

Beszélgetőpartnerek:

  • Andrásik Remo gitáros, gitártanár, az Öröm a zene tehetségkutató és a Hangszert a kézbe motorja, a zenelek.hu új kutatásának vezetője
  • Nóniusz Gábor hangmérnök, producer, tartalomgyártó, a Nóniusz Productions és Média alapítója
  • Tárkány-Kovács Bálint cimbalomművész, zeneszerző és zenetanár, a Fonódó népzenei-világzenei formációk tagja, illetve vezetője, Tárkány-műves
  • Weyer Balázs, etnomuzikológus, a Hangvető Kiadó programigazgatója, a Music Hungary Szövetség elnöke

Moderátor: Horváth Gergely, a Dalszerző főszerkesztője

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Bejegyzés megosztása
andrásik remó Hankó Balázs kultúrafinanszírozás kultúratámogatás Music Hungary Szövetség Nemzeti Kulturális Alap NKA Nóniusz Gábor Tárkány-Kovács Bálint Weyer Balázs zeneipar